راه های ارتباطی با ما:

شماره تماس: 09127337686

ایمیل: info@atilife.com

شرایط تحصیل در مدارس قبرس شمالی

مسیر: آتی لایف » تحصیل » شرایط تحصیل در مدارس قبرس شمالی
شرایط تحصیل در مدارس قبرس شمالی

کشور قبرس که جمهوری قبرس نیز نامیده می‌شود، در شرق جزیره مدیترانه قرار دارد و از شمال با مصر همسایه است. نیکوزیا بزرگ‌ترین شهر و پایتخت قبرس است. زبان‌های رایج در این کشور یونانی و ترکی است و اکثر مردم این کشور پیرو مسیحیت هستند.

تحصیل در قبرس چیزی فراتر از یک فرآیند تحصیلی باکیفیت و آکادمیک است. زندگی در محیطی مهیج، پرسروصدا و ایمن با تابش خورشید در تمام طول سال، زیبایی‌های طبیعی فریبنده و دنیایی غنی از تاریخ و فرهنگ، تجربه شگفت‌انگیزی است که هرکسی را مجذوب خود می‌کند.

دانشگاه‌ها و مدارس دولتی و خصوصی زیادی در قبرس وجود دارد. اکثر دوره‌های ارائه‌شده در مؤسسات دولتی و خصوصی در قبرس به زبان انگلیسی هستند. یعنی هرکسی تصمیم به ادامه تحصیلات در این کشور را دارد باید سطح زبان انگلیسی خود را تا حد متوسط تقویت کند. استاندارد انگلیسی برای ورود در هنگام درخواست در هر مرکزی به‌طور جداگانه بیان‌شده است.

نظام آموزشی قبرس

سیستم آموزشی در قبرس در سطح ابتدایی و در بخش دولتی شامل یک دوره تحصیلی شش ساله است که برای دانش آموزان 5 تا 12 ساله در نظر گرفته‌شده است. این دوره آموزشی برای دانشجویان اجباری و رایگان در نظر گرفته‌شده است. هدف اصلی آموزش ابتدایی ایجاد و فراهم آوردن فرصت‌های یادگیری لازم برای کودکان بدون توجه به سن، جنسیت، زمینه خانوادگی و اجتماعی و توانایی‌های ذهنی است. همین شرایط به کودکان اجازه می‌دهد تا شخصیتی سالم داشته باشند.

 آموزش متوسطه در قبرس در دو دسته آموزش متوسطه عمومی و آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود. دانش آموزان 12 تا 17 ساله می‌توانند در مقطع متوسطه ثبت‌نام کنند. آموزش متوسطه عمومی در یک دوره شش ساله رایگان برای همه دانش آموزان برقرار است.

برخی از مدارس خصوصی در قبرس این مدت را هفت سال در سطح متوسطه در نظر می‌گیرند تا دانش آموزان را برای امتحانات بین‌المللی آماده کنند.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مدارس قبرس شمالی

۱. فرم DDE11 (فرم ثبت‌نام برای مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی)

گذراندن آموزش پیش‌دبستانی در قبرس شمالی برای همه کودکان اجباری است. همه والدین باید در ابتدای ثبت‌نام فرم DDE11 را در وب‌سایت وزارت آموزش ابتدایی تکمیل کنند.

۲. گواهی تولد یا پاسپورت

کودکانی که در قبرس متولد می‌شوند و برای اولین بار به مدرسه می‌روند نیاز به گواهی تولد رسمی  و کودکان بین‌المللی باید گواهی تولد رسمی صادرشده توسط مقام صالح در کشور مبدأ را برای ثبت‌نام ارائه دهند. البته پاسپورت کودک خود نوعی سند رسمی بوده و برای این کار هم موردقبول است.

پس از ارائه کلیه اطلاعات لازم به مدرسه و تکمیل فرم‌های مربوطه، دانش آموزان می‌توانند در مدارس قبرس شمالی ثبت‌نام کنند. کپی مدارک فوق تنها در صورتی پذیرفته می‌شود که توسط مرجع مربوطه احراز هویت شود. مدارک  توسط یک مترجم ماهر به انگلیسی نوشته‌شده و به مدرسه تحویل داده می‌شود.

۳. اثبات نشانی محل سکونت از طریق قبوض منزل

علاوه بر مدارک رسمی بالا، والدین باید دوفاکتور مانند آخرین قبض پسماند و قبض برق منزل خود را برای اثبات محل سکونت دانش‌آموز به مدرسه بدهند. درصورتی‌که والدین خانه اجاره‌ای داشته باشند و امکان ارائه قبض پسماند وجود نداشته باشد، علاوه بر قبض برق، اجاره خانه نیز باید ضمیمه شود.

۴. کارت واکسیناسیون

یک کپی از صفحه مربوطه دفترچه سلامت کودک یا کارت واکسیناسیون که وضعیت واکسیناسیون کودک را به همراه مشخصات آنها نشان می‌دهد به همراه مدارک مدرسه از والدین تحویل می‌گیرد.

5. اصل یا کپی تأییدشده کارنامه اخیر

6. چهار قطعه عکس در سایز عکس های پاسپورت دانشجویی

7. کپی پاسپورت یا شناسنامه والدین

8. هزینه ثبت‌نام 200 یورو برای هر دانشجو

توجه داشته باشید زمانی که کودک در شهریورماه در کلاس اول ابتدایی شروع به تحصیل می‌کند، باید گواهی پایان تحصیلات رسمی مورد تأیید دبستان و وزارت آموزش‌وپرورش، فرهنگ، ورزش و جوانان ارائه دهد.

 لیست مدارس مورد تأیید دولتی و غیرانتفاعی در سایت وزارت آموزش‌وپرورش، فرهنگ، ورزش و جوانان موجود است. اگر پس از ارسال درخواست (در ماه ژانویه) مراکز تشخیص دهند که دانش‌آموز در مدرسه‌ای قبلاً درس نخوانده:

بلافاصله به والدین کودک اطلاع داده می‌شود و آن‌ها باید فرزند خود را در یکی از مراکز جوانان، فرهنگ، ورزش که مورد تأیید وزارت آموزش‌وپرورش است ثبت‌نام کنند.

دانش‌آموزی که هنوز مدارک پیش‌دبستانیآن‌ها تأیید نشده به‌طور موقت در کلاس اول ثبت‌نام می‌شوند.

همه مدارک و گواهی‌های فوق در زمان ثبت‌نام باید مدرسه ارائه شود. این سوابق تا فارغ‌التحصیل شدن کودک یا انتقال به محل دیگر در بایگانی مدرسه نگهداری می‌شود.

انواع مدارس قبرس شمالی

مدارس در قبرس شمالی به مدارس دولتی، مدارس غیرانتفاعی و مدارس خصوصی تقسیم می‌شوند. اگر فرزند شما قصد تحصیل در قبرس شمالی را دارد، باید بدانید که کدام مدارس در این منطقه برای او مناسب‌تر است. البته هر سه سیستم آموزشی بسیار قوی و مدرن هستند. تحصیل در مدارس دولتی در قبرس شمالی از ابتدایی تا متوسطه برای ساکنان این کشور رایگان و اجباری است.

زبان‌آموزشی در مدارس خصوصی انگلیسی و در مدارس دولتی ترکی است. زبان فرانسه نیز به‌عنوان زبان خارجی در مدارس قبرس شمالی تدریس می‌شود. سیستم آموزشی در این مدارس تفاوتی ندارد، اما مدارس غیرانتفاعی شهریه می‌گیرند و تسهیلات بیشتری به دانش آموزان ارائه می‌دهند. البته ساعات کلاس بیشتر است و به دانش آموزان علاوه بر دروس اصلی، موضوعات دیگری هم آموزش می‌دهند.

در هرسال مدارس غیرانتفاعی هزینه‌ایبه‌عنوان ثبت‌نام از دانش آموزان می‌گیرند. این هزینه‌ها با توجه به سن دانش‌آموز و نوع موسسه متفاوت است. البته مؤسسات «غیرانتفاعی» نیز تحت نظارت و تأیید وزارت آموزش وپرورش قبرس شمالی هستند و باید از اصول مربوط به برنامه درسی اصلی، ارزیابی، مسائل مربوط به رشته، معلمان و استانداردهای تدریس پیروی کنند. زبانی که در مدارس غیرانتفاعی در قبرس صحبت می‌شود معمولاً انگلیسی است.

مزایای تحصیل در مدارس قبرس شمالی

  • آموزش باکیفیت بالا به زبان انگلیسی مطابق با استانداردهای بین‌المللی
  • آموزش بر اساس سیستم اعتباری آمریکا
  • تدریس بر اساس استانداردهای بین‌المللی
  • آموزش در طیف وسیعی از منابع
  • تحصیلات مقرون‌به‌صرفه و هزینه متوسط زندگی
  • امکانات برتر برای فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی
  • اسکان در مدارس شبانه‌روزی
  • فرصتی برای یادگیری زبان‌های جدید مانند ترکی، آلمانی و غیره در طول تحصیل

سخن پایانی

انتخاب مدرسه برای کودکان در قبرس شمالی یکی از بزرگ‌ترین تصمیماتی است که خانواده‌ها می‌گیرند. البته، اگر به قبرس شمالی مهاجرت کرده‌اید و انگلیسی بلد نیستید می‌توانید ابتدا در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی شرکت کنید. بیشتر مدارس قبرس شمالی در منطقه گیرنهساخته شده‌اند.

اولین توصیه برای خانواده‌ها در هنگام انتخاب مدرسه این است که اگر قصد اقامت در قبرس شمالی و تحصیل فرزندان خود را دارند، ابتدا مدرسه را انتخاب کنند و سپس به دنبال خانه بگردند، زیرا ترافیک سنگینی در این منطقه وجود دارد که ممکن است شما را با مشکل روبرو کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات مرتبط

معرفی دانشگاه خاور نزدیک

معرفی دانشگاه خاور نزدیک

احتمالاً نام دانشگاه خاور نزدیک قبرس یا NEU، را شنیده‌اید. این دانشگاه، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های قبرس شمالی به شمار می‌آید. مجهزترین دانشکده‌های این دانشگاه،

شرایط تحصیل دکتری در قبرس شمالی

شرایط تحصیل دکتری در قبرس شمالی

در زمان‌های قدیم برای آموختن علم پزشکی افراد از تجربیات دیگران استفاده می‌کردند. آنها سعی کردند با روش‌های آزمون‌ و خطا علت و علاج برخی

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم

تا

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری ملکی یا ایجاد درآمد ارزی و توسعه کسب‌وکارتان را در خارج از کشور به شما توضیح و مشاوره دهیم