راه های ارتباطی با ما:

شماره تماس: 09127337686

ایمیل: info@atilife.com

نظام آموزشی قبرس شمالی از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

مسیر: آتی لایف » تحصیل » نظام آموزشی قبرس شمالی از پیش‌دبستانی تا دانشگاه
نظام آموزشی قبرس شمالی از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

تمامی خانواده‌هایی که قصد مهاجرت با فرزندان دانش‌آموز یا زیر 18 سال دارند، یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشند، سیستم آموزشی در کشور مقصد است. چه خدماتی در این راه برای کودکان گنجانده شد و به‌راحتی می‌توانند در هر مقطعی (ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان) ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند؟

خدمات آموزشی در قبرس شمالی

نظام آموزشی خدمات آموزشی را به دو صورت ارائه می‌کند:

1. مدارس دولتی رایگان

در این نوع خدمات متقاضیان فقط هزینه کتاب و لباس فرم را پرداخت می‌کنند، زبان آموزشی در این مدارس معمولاً ترکی و انگلیسی است. اما زبان اصلی تحصیل ترکی است و انگلیسی زبان دوم پرطرفدار و اختیاری است. دانشجویان حق انتخاب زبان آلمانی، فرانسوی و روسی را هم دارند.

2. مدارس یا دانشگاه‌های خصوصی

در این مدارس تماماً به زبان انگلیسی تدریس و صحبت می‌شود و زبان دوم ترکی است و دانش آموزان حق انتخاب زبان جایگزین را دارند.

سیستم آموزشی قبرس شمالی

در قبرس شمالی و جنوبی سیستم آموزشی با تفاوت‌های جزئی اجرا می‌شود و دانشجویان پس از اتمام دوره‌های ابتدایی و دبیرستان برای ورود به سیستم آموزش عالی در دانشگاه‌ها آماده می‌شوند. هر دو بخش از مدارس دارای چهار سطح آموزشی هستند که از آموزش پیش‌دبستانی شروع می‌شود.

سیستم آموزشی قبرس شمالی در مقطع پیش‌دبستانی

آموزش پیش‌دبستانی به معنای گذراندن چند ساعت در روز در مهدکودک برای کودکان سه تا پنج ساله است و والدین می‌توانند فرزندان خود را در مهدکودک‌های خصوصی یا دولتی ثبت‌نام کنند. روش‌های آموزشی در هر مهدکودک متفاوت است و جدا از برنامه‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان، آنها آمادگی لازم برای شرکت در مدرسه را نیز یاد می‌گیرند. دوره دو ساله پیش‌دبستانی برای همه کودکان اجباری است.
در سیستم آموزشی قبرس شمالی مدرسه ابتدایی برای هر کودک ضروری است. دانش آموزان برای یادگیری مفاهیم اولیه آموزش به مدت شش سال در دبستان تحصیل خواهند کرد. در این دوره معلمان دانش آموزان را با مفاهیم اساسی و مهمی مانند آموزش و سلامت، ریاضیات، هنر، هوش، سرگرمی و … به‌صورت پایه آشنا می‌کنند تا به سطوح بالاتری برسند.

سیستم آموزشی قبرس شمالی دوره متوسطه

دانش آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه می‌شوند. این دوره به صورت دو دوره سه ساله و درمجموع شش سال طول می‌کشد. در سه سال دوم این دوره دانشجویان می‌توانند رشته موردعلاقه خود را انتخاب کنند.
این دوره در مدارس خصوصی و دولتی تدریس شده و برای تمامی دانش آموزان تا سن 15 سال اجباری است. در نظام آموزشی این کشور تمامی قوانین و اصول تحصیل در مدارس خصوصی و دولتی یکسان است، اما در مدارس غیردولتی برخی خدمات به‌صورت مستقل ارائه می‌شود.
در دوره متوسطه اول تأکید اصلی آموزش روی تربیت فکری و رفتاری دانش آموزان است تا آمادگی ورود به محیط کار و دانشگاه را داشته باشند. مدارس ممکن است به‌صورت شیفتی یا شبانه‌روزی کار کنند و دانش آموزان می‌توانند با پرداخت هزینه در آنجا ثبت‌نام کنند. سن هنرجویان در این دوره بسیار مهم است و تنها با گذراندن هر مقطع می‌توان به سطوح بالاتر رفت.
هر سال تحصیلی در قبرس شامل سه ترم است که هر ترم با یک امتحان نهایی ارزیابی و به‌پایان می‌رسد و دوره‌های فنی و حفاظتی نیز شامل کار عملی می‌شود.

سیستم آموزشی قبرس شمالی در مقطع کارشناسی

مدرک کاردانی در این کشور بر اساس سیستم آموزشی در آمریکا است که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز دو ساله تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شود. مقطع کاردانی عموماً جنبه عملی دارد و دانشجویانی که با معدل خوب از این دوره فارغ‌التحصیل می‌شوند به مقطع کارشناسی می‌روند.
در تمام نقاط قبرس برای تحصیل در رشته‌های مهم مانند پزشکی و دندانپزشکی بسیار استقبال می‌شود. زیرا دانشگاه‌های این کشور دارای امکانات و سطح آموزشی بین‌المللی بالا هستند درنتیجه دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی جذب بازار کار می‌شوند.
دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی، داروسازی، خلبانی و پزشکی در مقطع کارشناسی باید دارای حداقل معدل 16.2 باشند. برای ورود به رشته‌های مهندسی حداقل معدل 14.2 و برای سایر گرایش‌ها حداقل معدل 13.2 لازم است. شهریه تحصیلات دانشگاهی در قبرس شمالی از 3000 تا 13000 یورو متغیر است.
لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه‌های معتبر قبرس در قسمت شمال واقع شده‌اند و اکثر دانشجویان این قسمت را نسبت به قسمت جنوبی انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی در این کشور شرایط ورود آسانی دارند، دانشجویان بین‌المللی به‌راحتی در رشته تحصیلی موردنظر خود پذیرفته می‌شوند. اما ازنظر هزینه می‌توان گفت یک مقدار جزئی به پول بیشتری نیاز دارد.
دوره لیسانس در این کشور 4 ساله است، مقطع کارشناسی ارشد با ارائه مدرک کارشناسی می‌تواند از یک سال تا دو سال طول بکشد که درنهایت با دفاع از پایان‌نامه به‌پایان می‌رسد.

سیستم آموزشی قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد حدود دو سال طول می‌کشد و برای تکمیل آن نیاز به پایان‌نامه است. حداقل نمره قبولی این بخش 12.5 می‌باشد. بله راه دیگری برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد بدون تحقیق وجود دارد؛ در این فرآیند باید پروژه نهایی ارائه کرد.

سیستم آموزشی قبرس شمالی در مقطع دکتری

برای تکمیل دوره دکتری در قبرس شمالی، حداقل نمره 3.5 موردنیاز است و باید پایان‌نامه ارسال شود، البته پایان نامه‌ای در مورد موضوع تحقیق شما باید قبل از ارسال در یک مجله بین‌المللی منتشر شود.
تحصیل در مقطع دکترا بسته به رشته شما هزینه ای در حدود پنج تا ده هزار یورو در سال برایتان دارد.

سخن آخر

با توجه به سیستمی که در هر کشور ایجاد شده، سیستم آموزشی برای شهروندان به‌صورت متفاوت و طبق نظام آن کشور ارائه می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال شمال قبرس در سال‌های اخیر تنها به‌عنوان مقصد دانشجویی و گردشگری مطرح بود تا اینکه موضوع اخذ اقامت و جذب مهاجرت و سرمایه‌گذاری باعث شد تا به مکانی مدرن و مهم تبدیل شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات مرتبط

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم

تا

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری ملکی یا ایجاد درآمد ارزی و توسعه کسب‌وکارتان را در خارج از کشور به شما توضیح و مشاوره دهیم