راه های ارتباطی با ما:

شماره تماس: 09127337686

ایمیل: info@atilife.com

رانندگی در قبرس شمالی به چه صورت است؟

مسیر: آتی لایف » مهاجرت » رانندگی در قبرس شمالی به چه صورت است؟
رانندگی در قبرس شمالی به چه صورت است؟

دانشجویان ایرانی بسیار آسان قادر به گرفتن گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی هستند، زیرا تنها باید اصل گواهینامه رانندگی اخذشده در ایران را در دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه ترجمه کرده و آن را به اداره مالیات ارائه کنند تا بتوانند گواهینامه رانندگی را دریافت نمایند. البته هر از چند گاهی قوانین تغییر می‌کند و دانشجویان برای آشنایی با سیستم و قوانین رانندگی در قبرس و اخذ گواهینامه ملزم به گذراندن جلسات تمرین و مقررات آن کشور می‌باشند.

سیستم رانندگی در قبرس

تفاوت بزرگ رانندگی در ایران و قبرس شمالی این است که مسیرهای رانندگی در آن کشور برعکس است، درحالی‌که در قبرس مانند انگلستان در سمت چپ است. زیرا کشور قبرس درگذشته مستعمره بریتانیا بوده و به همین دلیل سیستم رانندگی کشور از آن زمان به بعد مانند بریتانیای کبیر بوده است.
جهت خیابان‌های قبرس برخلاف ایران است و فرمان در سمت راست خودرو قرار گرفته است. برای عادت به این مشکل، پس از گرفتن گواهینامه رانندگی قبرس، بهتر است در آموزشگاه‌های رانندگی قبرس با ماشین‌های دست راست بیشتر تمرین کنید و درعین‌حال در رانندگی مهارت بیشتری پیدا کنید. عادات رانندگی شما باید بر اساس شرایط وسایل نقلیه و جاده‌های کشور شکل بگیرد.
همچنین رانندگی در کنار فردی که به خیابان و قوانین قبرس آشنا است می‌تواند کمک بزرگی به یادگیری بهتر شما کند.
پس اگر قصد خرید خودرو در قبرس را دارید و می‌خواهید در این کشور رانندگی کنید، این حق را دارید که گواهینامه خود را با گواهینامه محلی قبرس ظرف شش ماه تعویض کنید. برای این کار باید با مراجعه به وزارت حمل‌ونقلجاده‌ای و نشان دادن گواهینامه فعلی خود نامه‌ای از MAI مبنی بر تأیید وجود و اعتبار مجوز بهره‌برداری دریافت کنید.
قبل از هر کاری نامه باید به‌صورت ترجمه برای تأیید به سفارت قبرس ارسال شود. اگر از پلیس راهنمایی و رانندگی مجوز ندارید، می‌توانید آن را از طریق سفارت سفارش دهید، اما این روند حدود سه ماه طول می‌کشد. اگرچه برای تبادل مجوز در قبرس معمولاً چندین ماه زمان لازم است.

قوانین رانندگی در قبرس

قوانین رانندگی در قبرس شمالی مشابه قوانین انگلستان است.

 • در قبرس، ترافیک به سمت چپ حرکت می‌کند.
 • بیشتر علائم جاده‌ای به دلیل انطباق با استانداردهای اتحادیه اروپا شناخته می‌شوند.
 • علامت‌هایی که برای هشدار محدودیت سرعت در کنار جاده نصب‌شده برحسب کیلومتر در ساعت است.
 • تابلوهای اطلاعاتی به زبان یونانی و انگلیسی و برخی به زبان ترکی هستند.
 • در قوانین قبرس همه سرنشینان خودرو باید در زمان رانندگی کمربند ایمنی را ببندند.
 • زمان رانندگی شخص راننده اجازه صحبت با موبایل را ندارد و این کار در قوانین قبرس ممنوع اعلام شد.
 • کودکان زیر پنج سال نمی‌توانند روی صندلی جلو بنشینند. کودکان بالای پنج سال تنها در صورتی می‌توانند در صندلی جلو بنشینند که روی صندلی مناسب کودک قرار گیرند.
 • شما نمی‌توانید در ماشینی که سرنشینان 16 ساله یا کمتر دارند سیگار بکشید.
 • استفاده از بوق ماشین محدود شده است. بوق زدن بین ساعت 22 شب تا 6 صبح و در نزدیکی بیمارستان‌ها ممنوع است.
 • استفاده از کلاه ایمنی برای تمامی موتورسیکلت‌ها اجباری است.
 • موتورسیکلت‌ها باید دارای چراغ‌های روشنایی در روز باشند.
 • حداکثر سرعت مجاز در بزرگراه 100 کیلومتر در ساعت و حداقل سرعت مجاز 65 کیلومتر در ساعت است.
 • محدودیت کمتری برای نوشیدنی‌ها برای راننده نسبت به بریتانیا وجود دارد.

خودروهای پرطرفدار در قبرس

هنگام انتخاب خودرو، باید برخی از ویژگی‌های بازار خودروی محلی را در نظر بگیرید. خرید خودرویی با برندی که در قبرس چندان محبوب نیست، منطقی نیست. نمایندگی‌های خودرو قطعات یدکی را به‌صورت عمده خریداری نمی‌کنند، بنابراین اگر مدل خاصی را انتخاب کنید برای تعمیر خودرو در آینده با مشکل روبرو می‌شوید.
زیرا برای تعویض قطعات موردنظر شما ممکن است ماه‌ها انتظار بکشید. از برندهای معروف و مجلل در بازار قبرس می‌توان به مرسدس بنز، بی ام و و لندرور اشاره کرد. در بخش خودروهای اقتصادی می‌توان در مورد تویوتا، اوپل، فولکس‌واگن و سایر مدل‌های اروپایی و ژاپنی صحبت کرد.
محبوبیت یک پیک‌آپ تراک در بازار قبرس به دلیل این است که 50٪ تخفیف در مالیات جاده و 100٪ تخفیف در عوارض گمرکی دارد. خودروهای قبرسی معمولاً از ژاپن و بریتانیا می‌آیند و عوارض واردات بسیار بالاست. همان‌طور که گفته شد، هیچ خودروی محلی در این جزیره تولید نمی‌شود.

آیا گواهینامه رانندگی ایرانی‌ها اعتباری در قبرس شمالی دارد؟

گواهینامه رانندگی ایرانی در این کشور معتبر نیست، اما اگر گواهینامه رانندگی را ترجمه کرده و به کنسولگری ارائه دهید، حدود 3 ماه می‌توانید با گواهینامه بین‌المللی در قبرس رانندگی کنید.
اما اگر گواهینامه شما برای یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد، به‌راحتی می‌توانید با آن گواهینامه به مدت 1 سال رانندگی کنید.

قوانین جریمه در زمان رانندگی در قبرس شمالی

اگر تصمیم به اجاره خودرو در قبرس شمالی دارید، باید بدانید که جریمه اجاره خودرو در قبرس شمالی متعلق به شخصی است که نام او در قرارداد اجاره خودرو درج شده است. پرداخت و پیگیری این تخلفات رانندگی نیز بر عهده شخص اجاره‌کننده خودرو می‌باشد.
اگر جریمه خودروی کرایه‌ای را پرداخت نکنید، جریمه به‌سرعت افزایش می‌یابد و در سفر بعدی شما به قبرس شمالی شارژ شده و از شما اخذ می‌شود.

متداول‌ترین جرائم رانندگی در قبرس شمالی

رایج‌ترین جریمه رانندگی در قبرس شمالی جریمه پارک غیرمجاز است. اگر چنین جریمه‌ای دریافت کردید، باید قبل از ترک محل آن را پرداخت کنید. اگر از پرداخت آن سرباز بزنید جریمه دیرکرد در بازدید بعدی از شما دریافت خواهد شد. جریمه پارکینگ غیرمجاز توسط نیروهای پلیس شهرداری محلی صادر می‌شود.

هزینه جرائم مختلف رانندگی در قبرس شمالی

در جدول زیر لیستی از جریمه‌های قبرس برای تخلفات مختلف را مشاهده می‌کنید. در قبرس شمالی می‌توانید جریمه‌های رانندگی را به گونه‌ای پرداخت کنید که بتوانید در ساعات کاری در تمام ایستگاه‌های پلیس پرداخت کنید.

 • سرعت (20 کیلومتر در ساعت بیش‌ازحد مجاز): 340 لیر ترکیه
 • سرعت (بین 20 تا 40 کیلومتر در ساعت بیش‌ازحد مجاز): 510 لیر ترکیه
 • سرعت (بیش از 40 کیلومتر در ساعت بیش‌ازحد مجاز): 850 لیر ترکیه
 • رانندگی در زمان مستی: 1700 لیر ترکیه
 • پارک در محل غیرمجاز: 170 لیر ترکیه
 • عبور از چراغ‌قرمز: 680 لیر ترکیه
 • بی‌احتیاطی رانندگی: 1700 لیر ترکیه است
 • نبستن کمربند ایمنی: 340 لیر ترکیه

سخن آخر

استفاده از ماشین در قبرس امری ضروری است، زیرا بدون ماشین رفت‌وآمد در جزیره بسیار سخت است. این مشکل از این واقعیت ناشی می‌شود که سیستم حمل‌ونقل عمومی در قبرس هنوز به‌طور کامل توسعه‌نیافته است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید به‌راحتی به قبرس مهاجرت کنید، این جزیره را بشناسید و از تمام مکان‌های جالب دیدن کنید، خرید ماشین در قبرس را یکی از برنامه‌های خود قرار دهید.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات مرتبط

معرفی دانشگاه بین‌المللی قبرس شمالی

معرفی دانشگاه بین‌المللی قبرس شمالی

دانشگاه بین‌المللی قبرس (Cyprus international university) یکی از برترین دانشگاه‌های قبرس است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیداکرده است. این دانشگاه به‌اختصار دانشگاه CIU

آشنایی با شهر نیکوزیا یا شهر لفکوشا

آشنایی با شهر نیکوزیا یا شهر لفکوشا

شهر لفکوشا، پایتخت کشور قبرس شمالی است. البته این شهر بیشتر به‌عنوان شهر دانشجویی شناخته می‌شود. به دلیل اینکه اغلب دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر در این

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم

تا

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری ملکی یا ایجاد درآمد ارزی و توسعه کسب‌وکارتان را در خارج از کشور به شما توضیح و مشاوره دهیم