راه های ارتباطی با ما:

شماره تماس: 09127337686

ایمیل: info@atilife.com

سالروز تاسیس جمهوری ترک قبرس شمالی در استانبول

مسیر: آتی لایف » مهاجرت » سالروز تاسیس جمهوری ترک قبرس شمالی در استانبول
سالروز تاسیس جمهوری ترک قبرس شمالی در استانبول

جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولاً آن را قبرس شمالی می‌خوانند، ناحیه تحت تسلط ترک‌ها در شمال جزیره قبرس بوده که پایتخت آن میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده است. پس از اعلام استقلال جمهوری قبرس شمالی در سال 1983 میلادی، سالروز تأسیس آن جشن گرفته می‌شود و اغلب استانبول نیز مکانی برای این جشن بوده است.

تاریخچه شکل‌گیری قبرس شمالی

کشور قبرس در سال 1960 استقلال خود را از بریتانیا اعلام کرد و بر اساس مشارکت جوامع ترک و یونان در اداره این کشور، حکومت مستقل قبرس اعلام استقلال نمود که در این بین بریتانیا، یونان و ترکیه تضمین حق مالکیت دولت قبرس را تأیید کردند. در سال 1963 نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خروج پیدا کردند و پس از درگیری بین دو طرف، در سال 1964 سازمان ملل متحد یک نیروی پاسدار صلح به این جزیره فرستاد.
در سال 1974 رئیس‌جمهور وقت قبرس و دولت سراسقف ماکاریوس، در کودتایی که حکومت‌نظامی یونان در آن دخالت داشت، سرنگون شد. کشور ترکیه با استناد به موقعیت خود به‌عنوان یکی از تضمین‌کنندگان حق حاکمیت قبرس، ارتش خود را در شمال این کشور مستقر کرد و این حرکت باعث تقسیم جزیره شد. در سال 1983 بخش ترک‌نشین قبرس اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti یا KKTC) قرار داد.

ترک‌های قبرس و زبان ترکی قبرسی

مردم جمهوری ترک قبرس شمالی، ترک هستند که هم‌ریشه ترک‌های استانبولی بوده و زبان رایج آن‌ها ترکی قبرسی از لهجه‌های زبان ترکی استانبولی است. اکثریت مردم جمهوری ترک قبرس شمالی، مسلمانان با مذهب سنی هستند و اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور قرار دارند.
قبرس از نظر جغرافیایی در زیر سواحل غربی ترکیه در شرق مدیترانه قرار دارد که هرساله بیش از 300 روز در این منطقه آفتاب می‌درخشد و زمستان‌های آن با کمی باران معتدل همراه است. قبس شمالی یکی از کشورهای رو به رشد محسوب می‌شود که ازنظر اقتصادی جزو برترین کشورهای منطقه است.

مهم‌ترین شهرهای قبرس شمالی

ازجمله مهم‌ترین شهرها و استان‌هایی که در کشور قبرس شمالی واقع‌شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیکوزیا

زیباترین و بزرگ‌ترین شهر قبرس شمالی، شهر نیکوزیا است که تنها شهر دو تکه جهان به شمار می‌رود و بخشی از شهر نیکوزیا در قبرس ترکی و بخش دیگر آن در قبرس یونانی قرار دارد. پایتخت دو تکه شده در دنیا توسط یک نوار سبزرنگ از هم جداشده و جمعیت تحصیل‌کرده آن روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود که باعث شده اهمیت به تحصیلات عالی در کشور قبرس شمالی بیش‌تر از قبل شود.
نیکوزیا مهم‌ترین مرکز ممکن برای صنعت گردشگری محسوب می‌شود و امورات مهم قبرس شمالی نیز در این شهر انجام می‌گردد. نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی است و جالب اینجاست که بخشی از این شهر، پایتخت قبرس شمالی و بخش دیگر، پایتخت قبرس جنوبی محسوب می‌شود. بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، سیاسی، تجاری، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و غیره در نیکوزیا قرار دارند.

فاماگوستا یا شهر ماگوسا

شهر ماگوسا جزو برترین شهرهای قبرس شمالی است که بسیاری از افراد به قصد تحصیل به ین شهر مهاجرت می‌کنند و در آن اقامت می‌گزینند. فاماگوستا دارای ده‌ها کلیسا و بنای قدیمی است که قدمت برخی از آن‌ها به قرن سوم میلادی نیز بازمی‌گردد. یکی از مناطق گردشگری جذاب شهر ماگوسا یا فاماگوستا، سواحل طلایی آن بوده که زبانزد تمامی گردشگران قبرس شمالی است.

بندر گیرنه

یکی دیگر از شهرهای مهم در قبرس شمالی، بندر گیرنه است و می‌توان این شهر را برای طبیعت‌گردی و بازدید از جاذبه‌های تاریخی، جزو انتخاب‌های اول کشور قبرس شمالی دانست. بندر گیرنه به دلیل طبیعت بسیار زیبای خود به‌عنوان جواهر قبرس نیز یاد می‌شود.

سخن پایانی

پس از اعلام استقلال کشور قبرس شمالی در سال 1983 هرساله سالروز تأسیس جمهوری ترک قبرس شمالی در این کشور برگزار می‌شود که استانبول نیز یکی از شهرهای منتخب این گرامیداشت است. قبرس شمالی با داشتن شهرهای بسیار زیبا و دارای صنعت گردشگری، مکان مناسبی برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری است. کشور قبرس شمالی پس از استقلال، پیشرفت‌های بسیاری را در قسمت‌های مختلف به خود دیده است و هرساله 12 درصد رشد قیمت در بازار املاک این منطقه صورت می‌گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات مرتبط

هزینه های زندگی در قبرس شمالی

هزینه های زندگی در قبرس شمالی

بیشتر افرادی که قصد مهاجرت به کشور قبرس شمالی دارند همواره با این سؤال که هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی چگونه است مواجهه هستند. شما

اجازه بدهید ما با شما تماس بگیریم

تا

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری ملکی یا ایجاد درآمد ارزی و توسعه کسب‌وکارتان را در خارج از کشور به شما توضیح و مشاوره دهیم